Wirtualne Muzeum Dynamit AG Fabrik Christianstadt, fabryka amunicji, w Krzystkowicach, Nowogrodzie Bobrzańskim, Krzystkowice, Nowogród Bobrzański

Strona główna

Las, przestrzeń i skrywana w nim tajemnica… Historia, którą możesz na nowo odkryć, dotknąć, pójść za jej śladami w niezbadaną przestrzeń pustego już kompleksu. Ukryte w lasach krzystkowickich opuszczone budynki dawnego kombinatu Dynamit Aktien Gesellschaft czekają na ponowne odkrycie.

Chcemy, aby to miejsce zaczęło mówić w swoim milczeniu i wyjawiło opowieść o tym, co działo się w tym opuszczonym mieście – fabryce w czasie II wojny światowej. Potencjał jest wielki. Ogromne hale produkcyjne, silosy, podziemne kanały, sieci dróg i linii kolejo­wych, schrony i inne opustoszałe budynki, a raczej ich ruiny, które bez naszej pomocy za parę lat odejdą w zupełną niepamięć… Nie można do tego dopuścić, to miejsce powinno być żywym świadectwem ogromnej machiny przemysłu zbrojeniowego. Jest ono grobem wielu więźniów róźnych narodowości, zaś filię obozu koncentracyjnego Gross Rosen przykryła dawno ściółka leśna. Wojna była celem nadrzędnym, nie liczono się z ludźmi nie tylko przymusowo tu pracującymi, ale również ze zwykłymi pracownikami z Niemiec.

Naszym marzeniem jest, aby w tym miejscu powstało muzeum, upamiętniające wszystkie ofiary fabryki, ale również tych, którzy zginęli przez materiały wybuchowe tu produkowane. Ta strona jest pierwszym krokiem do stworzenia miejsca pamięci z prawdziwego zdarzenia, interaktywnego projektu, gdzie namacalnie będzie można poznać historię, wejść w świat przeszłości, podążać ścieżkami przygody, ale przede wszystkim refleksji, o którą tak trudno w dzisiejszym zabieganym świecie. Fabryka nie może odejść w niepamięć, nie chcemy dopuścić do tego by pochłonął ją las, ma to być miejsce czci ofiar tego tworu, pamięci i wiecznej przestrogi. Uchrońmy ją przed milczeniem i zapomnieniem.

Zapraszamy do niezwykłej przygody, do podróży w czasie, przejścia w inną rzeczywistość po to, aby tworzyć lepszą przyszłość… Poznajcie proszę Wirualne Muzeum DAG Fabrik Christianstadt!

Miłosz Grobelny

ZalogujIlość odwiedzin: 28554 FM.