Nazywam się Miłosz Grobelny i jestem absolwentem Uniwersytetu Zielonogórskiego. W roku 2009 uzyskałem wyższe wykształcenie w dziedzinie historii ze specjalizacją zarzadzanie dokumentacją i informacją. Po 3 latach studiów I stopnia postanowiłem kontynuować przygodę z historią i podjąłem studia uzupełniające II stopnia ze specialnością turystyka historyczna na wspomnianym UZ-ecie. Na pierwszym roku studiów magisterskich wyjechałem na wymianę studencką z programu Erasmus do Francji, gdzie spędziłem cały rok akademicki na Université de Versailles-Saint-Quentin-en-Yvelines pod Paryżem. Po roku we Francji, zauroczony językiem francuskim rozpocząłem naukę na kierunku filologia romańska, oczywiście na rodzimej uczelni. Obecnie jestem na etapie pisania pracy magisterskiej. Tematem przewodnim jest fabryka koncernu Dynamit AG w Krzystkowicach która niejako jest ze mną odkąd pamiętam. Już jako mały chłopiec, dużą część czasu wolnego spędzałem na fundamentach obozu koncentracyjnego FAL Christianstadt, filii obozu Gross Rosen, nie zdając sobie wówczas sprawy czym są te ruiny oraz jak ważne jest to miejsce. Ponadto tematyka pracy robotników przymusowych jest mi niezwykle bliska. Mój dziadek, Franciszek Grobelny swoje młodzieńcze lata spędził jako robotnik przymusowy. Przez 5 długich lat każdego dnia ładował morderczo węgiel będąc pomocnikiem niemieckiego maszynisty który często bił, a bił mocno i z byle powodu. Dziadek, gdyby nie dobre stosunki z jedną z poznanych Niemek, która przynosiła mu jedzenie, nigdy nie przetrwał by trudnych czasów wojny. Zawsze, jak podkreślał, potrafił odróżnić nazistę od Niemca. Stronę tę dedykuję w szczególności jemu.
Nazywam się Filip Markiewicz. Na codzień mieszkam w Nowogrodzie Bobrzańskim. Studiuję informatykę na Politechnice Wrocławskiej. Zajmuję się tworzeniem stron i aplikacyj internetowych i z tym też wiążę swoją przyszłość. Jednak mimo to od zawsze interesowałem się historią. Zwłaszcza ciekawią mnie czasy starożytne, średniowiecze i nowożytność (głównie na terenach Rzeczypospolitej) do XVIII wieku, a także okres międzywojenny w Polsce, II Wojna Światowa i losy Żołnierzy Wklętych, bohaterów Powstania Antykomunistycznego. Bardzo lubię jeździć rowerem, a częste wypady do krzystkowickiego lasu zaowocowały bardzo dobrą znajomością kombinatu, głównie z punktu widzenia rozmieszczenia i dojazdu do poszczególnych obiektów.
Nazywam się Michał Czopor, jestem absolwentem Uniwersytetu Zielonogórskiego, kierunku filologii germańskiej. Obecnie studiuję turystykę i rekreację na Uniwersytecie Szczecińskim. Ukończyłem liceum ogólnokształcące o profilu rozszerzonym z historii i języka niemieckiego. Pierwsze korepetycje z języka niemieckiego odbyłem w wieku 8 lat. Jednakże swoją przygodę zarówno z językiem niemieckim, jak i turystyką rozpocząłem już w latach młodzieńczych „odkrywając” tajemnice Międzyrzeckiego rejonu umocnionego. Z roku na rok zarówno jedno jak i drugie hobby było rozwijane z ogromną pasją, wliczając do tego nowe zajęcia takie jak: Airsoftgun, rekonstrukcja wojsk Bundeswehry oraz wszelkiego rodzaju wyjazdy związane z historią (głównie II wojną światową). Warto dodać, że co rok wakacje oraz każdą możliwą, dłuższą i wolną chwilę spędzam za zachodnią granicą w celu zdobycia dodatkowej wiedzy, obycia z językiem, a także nawiązania nowych kontaktów.
Copyright 2012-2015 by Wirtualne Muzeum DAG Fabrik Christianstadt. All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone, Zielona Góra 2012-2014.
Prezentowane eksponaty pochodzą z rozproszonych kolekcji prywatnych poszukiwaczy i zbieraczy pamiątek oraz miłośników historii.
Treść lub kontekst prezentowanych zbiorów i materiałów ma wyłącznie cel poznawczo-dydaktyczny i w żadnym wypadku nie jest
propagowaniem, czy też gloryfikowaniem jakiejkolwiek ideologii. Projekt i wykonanie: Miłosz Grobelny & Filip Markiewicz.