Wirtualne Muzeum Dynamit AG Fabrik Christianstadt, fabryka amunicji, w Krzystkowicach, Nowogrodzie Bobrzańskim, Krzystkowice, Nowogród Bobrzański

Mapa Christianstadt przed rokiem 1945

Kolejną interaktywną mapą, którą przygotowaliśmy dla Państwa jest plan dawnej miejscowości Christianstadt. Do tego posłużył nam pierwowzór Rudolfa Heßa Stadtplan von Christianstadt z roku 1968. Były mieszkaniec, z zawodu kartograf, doskonale zachował w pamięci dawną miejscowość i w kilkanaście lat po wojnie odtworzył jej nieistniejący już układ. Wiele z dawnej zabudowy już nie odnajdziemy na planie, a to za sprawą Armii Czerwonej, która zniszczyła w lutym 1945r. ostrzałem artyleryjskim część miejscowości.

Przy korzystaniu z mapy należy posługiwać się myszą. Dzięki opcji przybliżenia mapy, będą w stanie Państwo przenieść się do Christianstadt przed 1945 rokiem i przespacerować się po dawnej miejscowości. Po najechaniu na plan należy przybliżyć obraz scrollem (kółeczkiem) na myszy. By poruszać się po mapie należy „złapać” za jakiś jej kawałek i przesunąć go w górę, czy w bok.

Aby oddać autentyczny klimat miasteczka nanieśliśmy dawne pocztówki i zdjęcia na właściwe obszary z okresu przed 1945r. które pozwolą Państwu przenieść się w czasie i porównać dawny Christianstadt z tym co otrzymaliśmy w powojennym spadku. Pocztówki i zdjęcia pojawiają się po najechaniu na interesujący nas obszar na mapie, zaznaczony kwadracikiem. Oczywiście te obrazki mozna powiększyć.

Mało osób wie, iż Christianstadt (Krzystkowice) były niezwykle bogato rozwiniętą miejscowością przemysłową, będąc zarazem liderem zatrudnienia w całym Kreis Sorau (okręg żarski). Poza fabryką materiałów wybuchowych miejscowość posiadała między innymi: dwie cegielnie, młyn, elektrownię wodną na Bobrze, roszarnie lnu, a nawet fabrykę czekolady! Było to miejsce dające pracę ogromnej rzeszy pracowników.

ZalogujIlość odwiedzin: 28554 FM.